AZS nadal w 2 lidze i w czołówce Polski wśród zespołów akademickich. Podsumowanie sezonu 2017/2018.

28 czerwca, 2018

 

Sezon 2017/2018 dla naszych siatkarzy okazał się dosyć trudny ale i nieco zaskakujący. Doszło do naprawdę dużych zmian kadrowych w składzie, w naszej ekipie pojawiło się ośmiu nowych zawodników z czego aż czterech znalazło się w trzonie naszego zespołu w rozgrywkach ligowych oraz akademickich. Z tego powodu akademicy potrzebowali sporo czasu, aby utworzyć zgrany team, co skutkowało na początku pierwszej rundy przegranymi meczami z teoretycznie mniej wymagającymi przeciwnikami. Częstokroć jednak podejmowaliśmy równą walkę z rywalami znajdującymi się w górnej części tabeli ligowej.

Ostatecznie po wszystkich meczach rundy rewanżowej opolanie uplasowali się na 8 miejscu i niestety musieli powalczyć o utrzymanie w rundzie play-out. Na tym etapie rozgrywek akademicy stoczyli trzy mecze z zespołem SK Górnik Radlin, dwa pierwsze u siebie wygrywając w bardzo ładnym stylu, trzeci zaś na wyjeździe koncertowo 3:0, dzięki czemu siatkarze AZS-u mogli cieszyć się z bezproblemowego utrzymania w II lidze. Siatkarze AZS-u w sezonie 2017/2018 rozegrali łącznie 25 spotkań z czego zwyciężyli 10 a w 15 ponieśli porażkę zdobywając jednocześnie 26 oczek w klasyfikacji punktowej, ostatecznie uplasowaliśmy się na 9 miejscu
w tabeli i w sezonie 2018/2019 ponownie staniemy na drugoligowych parkietach.

W lidze AZS Politechnika Opolska występował w składzie: Rafał Dobrowolski, Grzegorz Jacznik, Błażej Gwóźdź, Wojciech Stawiany, Maciej Mata, Patryk Wosinek, Tomasz Ciach, Adam Wróbel, Igor Spelak, Marek Setlak, Gabriel Feldman, Bartosz Bielecki, Robert Herich (kapitan), Damian Kraśniewski, Kamil Kulbacki.

Zbigniew Rektor (I trener), Dorota Borzucka (II trener), Mateusz Berlik (kierownik)

W Akademickich Mistrzostwach Polski nasi zawodnicy pewnie przeszli etap rozgrywek wojewódzkich i uzyskali awans z drugiego miejsca do Półfinału D, który odbył się w Legnicy. Na etapie rozgrywek półfinałowych w fazie grupowej akademicy pewnie pokonali pierw Uniwersytet Opolski, aby następnie w niełatwej przeprawie pokonać zawodników Politechniki Wrocławskiej 2:1. W kolejnym – ćwierćfinałowym etapie rozgrywek – opolanie pewnie rozprawili się z Politechniką Śląską z Gliwic i zameldowali się w pierwszym półfinale, w którym akademicy musieli niestety uznać wyższość sąsiedniej uczelni – WSZiA z Opola. Mimo tego zespół Politechniki Opolskiej był już pewien awansu do Turnieju Finałowego Akademickich Mistrzostw Polski. Mecz o trzecie miejsce w turnieju w Legnicy opolanie stoczyli z UE Katowice, rozbijając rywali 2:0 uplasowali się na 3 miejscu. Wśród najlepszych zawodników turnieju znalazł się nasz środkowy – Bartosz Bielecki.

Tuż po ostatnim meczu ligowym w fazie play-out akademicy wyruszyli do Poznania na Finały AMP w piłce siatkowej mężczyzn. W grupie przyszło nam zmierzyć się kolejno z Uniwersytetem Gdańskim, Politechniką Rzeszowską oraz Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W pierwszym meczu z Uniwersytetem Gdańskim, względem którego opolanie chcieli wyrównać rachunki z warszawskiego finału z przed dwóch lat, niezwykle gładko udało się akademikom rozbić szeregi rywala 2:0. Drugi mecz tego dnia z Politechniką Rzeszowską poszedł akademikom znacznie gorzej i po pierwszym dosyć pewnie wygranym secie dwa kolejne oddaliśmy rzeszowianom, jednak nie bez walki. Przy takim stanie rzeczy o wszystkim zadecydować miał mecz z zawodnikami z Olsztyna. W tym spotkaniu po heroicznej walce i po gonieniu wyniku w obu setach akademicy wygrali na przewagi 2:0. Tym sposobem akademicy zapewnili sobie miejsce w najlepszej 8 turnieju i w meczu ćwierćfinałowym podjąć mieli UE Katowice, z którym stoczyli ostatni zwycięski mecz w Turnieju Półfinałowym D. Podobnie jak w Legnicy i w Poznaniu udało nam się odesłać rywali z kwitkiem wygrywając 2:0. To zwycięstwo oznaczało jedno – Politechnika Opolska zameldowała się w gronie najlepszej 4 zespołów akademickich w Polsce! Był to już ogromny sukces, ale z pewnością nie szczyt marzeń akademików. W meczu półfinałowym podobnie jak w Legnicy przyszło nam się zmierzyć z, jak się później okazało, Akademickimi Mistrzami Polski czyli Wyższą Szkołą Zarządzania i Administracji w Opolu, niestety drużyna złożona wyłącznie z zawodników pierwszoligowych i plusligowych, a także reprezentantów kraju była zbyt trudnym przeciwnikiem. Akademicy w tym meczu pokazali jednak, że potrafią podjąć walkę nawet z teoretycznie dużo lepszym rywalem. Ostatni mecz, który akademicy stoczyli miał rozstrzygnąć czy do Opola wrócą z jednym (byli już pewni srebra w klasyfikacji uczelni technicznych) czy dwoma medalami. Spotkanie z AJD Częstochowa to istny dreszczowiec bez happy endu. Po dwóch pierwszych setach wydawać by się mogło, że akademicy pewnie zmierzają pod tytuł trzeciego zespołu w Polsce, bardziej doświadczeni rywale obudzili się jednak w trzecim secie, a nam najzwyczajniej nie wystarczyło sił, aby przeciwstawić się AJD i postawić kropkę nad i.

Trzeba zaznaczyć, że mimo porażki w ostatnim meczu Finału AMP zawodnicy Politechniki Opolskiej i tak osiągnęli więcej, niż ktokolwiek by się spodziewał i gdyby ktoś proponował im czwartą lokatę pośród kilkudziesięciu drużyn akademickich z całej Polski z pewnością braliby je w ciemno. Oczywistym jest, że pozostaje niedosyt gdyż apetyt rośnie w miarę jedzenia.

W Turniejach Akademickich Mistrzostw Polski Politechnika Opolska występowała w składzie: Rafał Dobrowolski, Grzegorz Jacznik, Bartosz Hiper, Maciej Mata, Wojciech Stawiany, Tomasz Ciach, Gracjan Sachnik, Adam Wróbel, Igor Spelak, Marek Setlak, Gabriel Feldman, Bartosz Bielecki, Robert Herich (kapitan), Damian Kraśniewski, Kamil Kulbacki.

Zbigniew Rektor (I trener), Dorota Borzucka (II trener), Mateusz Berlik (kierownik)

Sezon 2017/2018 akademicy mogą podzielić na dwie części, pierwsza czyli sezon ligowy który trudno zaliczyć do najlepszych. Bierzemy jednak pod uwagę, że grupa w której mierzymy się co roku jest uznawana za najlepszą pod względem wyrównanego i wysokiego poziomu zespołów w niej grających oraz fakt, że nasz skład dopiero buduje się na nowo. Dziewiąte miejsce może więc napełniać nadzieją na lepsze rezultaty w przyszłym sezonie, a przede wszystkim dało nam utrzymanie się w lidze. Ponadto różnice punktowe pomiędzy nami a rywalami z miejsc 7 i 8 były po rundzie zasadniczej naprawdę subtelne.

Pod względem „drugiej części” czyli Akademickich Mistrzostw Polski opolanie bez zaskoczyli wszystkich im plus. Mimo że akademicy z Opola bardzo często awansują do turnieju Finałowego to ostatnim razem wyczyn porównywalny, ale jednak nieco lepszy udał się opolanom cztery lata temu w olsztyńskim finale AMP. Z pewnością w zakładach bukmacherskich mało kto postawiłby na to, że akademicy uplasują się w najlepszej ósemce turnieju – o czwórce już nie wspominając. Nasi młodzi ambitni zawodnicy pokazali jednak, że mają serce do walki i potrafią wychodzić obronną ręką nawet z najtrudniejszych sytuacji. Srebrny medal w klasyfikacji Uczelni Technicznych oraz czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej pośród Uczelni Wyższych w całym kraju to nie lada osiągniecie.

Z tego miejsca serdecznie pragniemy podziękować wszystkim naszym Kibicom, którzy wspierali zespół AZS-u w obecnym sezonie i już teraz obiecujemy cudowne emocje podczas meczy ligowych przy ul. Małopolskiej 22 oraz w trakcie następnych Turniejów Akademickich Mistrzostw Polski. Dziękujemy!

Teraz zawodników i kadrę trenersko-kierowniczą czeka zasłużony odpoczynek w przerwie między sezonami. Przez najbliższe miesiące będą zbierać siły na nadchodzący okres przygotowawczy. Już wkrótce będziemy informować na bieżąco wszystkich kibiców o naszych poczynaniach oraz składzie naszego zespołu w najbliższym sezonie. Bądźcie z nami!

Zapraszamy do śledzenia naszego facebook’owego fanpage’a.POWRÓT

NAJBLIŻSZY MECZ

 • 17.11 (SOBOTA) GODZ. 18.00

  SMS PZPS Spała I — AZS Politechnika Opolska Cementownia Odra S.A.

  Hala Sportowa COS Spała (Al. Prezydenta I. Mościckiego 6, Spała)

 • TABELA LIGOWA

  PozycjaDrużynaWPPunkty
  17021
  26118
  36118
  45215
  5257
  6257
  7256
  8255
  9255
  10163

  SPONSORZY I PARTNERZY:

  PATRONAT MEDIALNY: