AKTUALNOŚCI

Na mecz 16. kolejki rozgrywek II ligi mężczyzn akademicy z Opola udali się do Katowic, aby w hali szkoły podstawowej 54 zmierzyć się z drużyną GKS Katowice. W pierwszej rundzie rywale z Katowic ugrali w Opolu jedynie seta, więc tym razem mieli ogromny apetyt na odegranie się naszemu zespołowi. Sytuacja w dolnej części tabeli naszej grupy jest na tyle ciasna, że każdy zdobyty punkt może zaważyć o ostatecznej pozycji po zakończeniu sezonu zasadniczego.

Przebieg pierwszego seta zapowiadał, że mecz w Katowicach będzie raczej należeć do kategorii tych łatwiejszych, ponieważ nasi rywale mieli bardzo duże problemy w organizowaniu własnej gry na boisku. Popełniali bardzo wiele błędów własnych a dosyć stabilna gra AZS-u pozwoliła na wygranie seta 25:19.

Drugi set przejdzie bez wątpienia do historii, ponieważ był chyba jednym z najdłuższych setów rozegranych w rozgrywkach II ligi państwowej. Trwał blisko… GODZINĘ! Wszystko za sprawą braku kompetencji obsady sędziowskiej na linii sędzia sekretarz – sędzia II. Z powodu problemów podczas poszukiwania błędów w protokole zawodnicy obydwu drużyn musieli oczekiwać na wznowienie gry aż 27 minut! Ta kuriozalna sytuacja spowodowała, że zarówno gospodarze jak i goście zostali zupełnie wybici z rytmu. Akademicy wracali do gry przy dwupunktowej przewadze 6:4, wciąż radzili sobie całkiem dobrze. Na nieszczęście opolan, także katowiczanie wyzbyli się prostych błędów w grze i ostatecznie zakończyli seta z sześciopunktową przewagą.

W partii trzeciej widać było dosyć wyraźnie, że rywale wygraną w drugim secie nieco podcięli skrzydła przyjezdnym. Akademicy nie byli już tak skuteczni, jednak przez dłuższy czas wynik był na styku. Niestety w drugiej połowie odsłony ponownie górą byli zawodnicy GKS-u, którzy skutecznie utrudniali nam grę swoją zagrywką i byli bardziej konsekwentni w kontrach, co dawało im przewagę nad naszym zespołem.

Set numer 4 ponownie tchnął nadzieję w szeregi opolan. Nasza gra znów momentami wyglądała naprawdę dobrze. Akademicy popełniali znacznie mniej błędów własnych, skutecznie grali w zagrywce, bloku i obronie, a także kończyli akcje z kontr. Pozwoliło to na zwycięstwo stosunkiem 25:22.

Tie-break toczył się praktycznie przez większość jego trwania punkt za punkt.  Po zmianie połów jednak rywale odskoczyli dwupunktową przewagę, która dawała im większy komfort gry. Taki obrót spraw spowodował, że naszej ekipie trudno było dogonić katowiczan i do samego już końca nie byliśmy w stanie odwrócić wyniku decydującego seta.

Oczywistym jest, że każda porażka buduje i pozwala na wyciąganie wniosków, z drugiej strony jednak żal cennych punktów, które pozwoliłyby na umocnieniu się w tabeli na wyższej pozycji. Cieszy fakt, że z Katowic nie wracamy z pustymi rękami. Jeden punkt to również kolejna cegiełka, która być może w końcowym rozrachunku będzie miała istotne znaczenie. W przekroju ostatnich spotkań trudno jednak nie odnieść wrażenia, że w dzisiejszym meczu akademików dopadły nieco demony przeszłości z pierwszych meczy w sezonie, kiedy to na terenie rywala nie potrafiliśmy zwyciężyć żadnego meczu. Chcemy jednak i musimy wierzyć w to, że porażka z Katowicami to jedynie “wypadek przy pracy”, które jak wiemy przydarzają się nawet najlepszym zespołom.

Już w sobotę udajemy się do Będzina na mecz z miejscowym MKS-em, czyli drużyną rezerw plusligowego zespołu. 20 stycznie o godzinie 17.00 w Hali Sportowej Łagisza (ul. Jedności 38, Będzin) ponownie staniemy na parkiecie, aby zawalczyć o cenne ligowe punkty. Wszystkich kibiców serdecznie zapraszamy na mecz, tych którzy nie mogą sobie pozwolić na wycieczkę gorąco prosimy o trzymanie za nas kciuków!

GKS Katowice – AZS Politechnika Opolska 3:2
(25:19; 19:25; 20:25, 25:22, 15:13)

AZS Politechnika Opolska: Rafał Dobrowolski, Tomasz Ciach, Bartosz Bielecki, Kamil Kulbacki, Adam Wróbel, Robert Herich (K), Wojciech Stawiany (libero) oraz Grzegorz Jacznik.

Trenerzy: Zbigniew Rektor i Dorota Borzucka.